28a Prova Cangur de la SCM. 2023


    • En la prova Cangur els premis (15 alumnes per nivell) es descriuen així: Primer premi; Premis per al pòdium; Premis de categoria A i Premis de categoria B,               
                           
      Tanmateix el fet que hi hagi empats fa que en algun nivell del concurs alguns d'aquests tipus de premis no apareguin, perquè s'han acumulat a una altra categoria o que en algun nivell hi hagi més de 15 premis.
      En les lloistes de premis d'aquesta pàgina, els conjunts de concursants amb puntuacions ex aequo s'escriuen en la llista ordenats de manera que, cada vegada que s'actualitza la pàgina, es genera aleatòriament l'ordre de presentació.

    • Podeu descarregar el díptic amb la llista de premis tal com es va donar en l'acte d'entrega de premis. DOcument per ser imprès en DINA3 a dues cares i plegat adequadament.


  • Mencions. A més dels premis, en cada nivell, fins a l'1% de participants amb millors puntuacions reben un diploma de menció honorífica i una publicació. Enllaç a les relaciones de noie si nois amb menció honorífica. Enllaç a la pàgina de mencions

Us pot interessar:

Campus Cangur 2023

A partir de l'impuls de la SCM, s'anuncia el Campus-Cangur 2023.

  • L'obsequi que la SCM ofereix com a  premi de la prova Cangur 2023, per a concursants que l'han obtingut (els 15 per nivell escolar o algun més si hi ha empats) és l'assistència gratuïta al Campus-Cangur, que es realitzarà afinals de les vacances escolars  amb l'organització de l'associació eXplòrium

  • Tanmateix la possibilitat de participar en el Campus-Cangur s'obre a totes les noies i tots els nois que han participat en la prova Cangur 2023a Catalunya, en funció de la puntuació obtinguda.                                        Informació del Campus

Entrega de premis
L'acte de repartiment dels premis de la prova Cangur 2023 i altres concursos individuals es va fer  el dia 23 de maig de 2023 en una jornada festiva celebrada al Palau de Congressos de la Fira de Barcelona, a Montjuïc.
  •  el professor Joaan Jareño va impartir  la conferència "RCZLUL C XYMRCZLUL : El joc dels missatges secrets. Informació.
  • a continuació, es va fer acte de repartiment de premis amb assistència de les autoritats. Està en elaboració un petit reportatge fotogràfic i le spersones assistents rebran notícia per descarreghar tot el conjunt de fotos d l'acte.


Nivell de 5è d'EP del Cangur-SCM-2023

Primer premi
 amb 116 punts
      Ignacio José de Gispert Grau (Jesuïtes Sarrià - Sant Ignasi, Barcelona)

Premis per al pòdium
ex-aequo amb 115 punts
      Arnau Salada Soler (Escola El Rocal - ZER Els Castells, Montesquiu),
      Pol Solano Pueyo (Dominiques de l'Ensenyament, Barcelona),
      Gerard Droguet Ricou (Claret, Barcelona),
      Èrik Güell Morales (Betània-Patmos, Barcelona) i
      Álvaro Moscardó Celma (Aula Escuela Europea, Barcelona)

Premis de categoria A
ex-aequo amb 113,75 punts
      Aina Font Delgado (Sant Felip Neri, Barcelona) i
      Nora Bernuz Palacios (Peter Pan, Barcelona)
ex-aequo amb 112,25 punts
      Pau Buxareu Díaz (Escola Pia Balmes, Barcelona) i
      Roc Fernández Deulofeu (Minguella, Badalona)

Premis de categoria B
ex aequo amb 110 punts
      Pau Mercadé Pratcorona (Montseny-Poblenou, Barcelona),
      Zixi Xu (El Carme, Tarragona),
      Lluc Pacho Pernia (Escola Salvador Espriu, Granollers),
      Sofia Maria Vaccaru (Institut Escola Vall de Lord, Sant Llorenç de Morunys),
      Joana Marquès Armengol (Escola Pia de Vilanova i la Geltrú),
      Elsa Valdivia Arce (Nen Jesús de Praga, Badalona) i
      Iago Barrio Martín (Escola Reixac, Montcada i Reixac)

Inici 

Nivell de 6è d'EP del Cangur-SCM-2023

Per si pot ser d'interès, informació i convocatòria del projecte Estalmat, promoció 2023-2025

Primers premis
ex aequo amb 120 punts  (encert total)
      Erika Riera Ruppmann (Sant Lluís, Barcelona),
      Miquel Devesa Gubia (Joviat, Manresa) i
      Oleguer Jové Fernández (El Carme, Tarragona)

Premis de categoria A
ex aequo amb 116 punts
     Queralt Rovira Oliva (Escorial, Vic)
      Jordi Reixach Julià (Escola La Vall del Terri, Cornellà del Terri),
      Josep Forasté Guardiola (Puigcerver, Reus) i
      Martí Ardiaca Garcia (Sant Lluís, Barcelona)

Premis de categoria B
ex aequo amb 113,75 punts
      Àlex Guzmán Sánchez (Sant Lluís, Barcelona),
      Adam Perez Bagdad (Escola Els Picots, Lliçà d'Amunt),
      Éric Pizarro Funes (Sant Miquel, Barcelona),
      Aitor González Mesas (Sant Josep, Sant Feliu de Guíxols),
      Ona Viver Llosas (Peter Pan, Barcelona),
      Santiago Seguí Varela (Doctor Masmitjà, Girona),
      Martí Tafalla Prat (Salesians Sabadell, Sabadell),
      Arnau Aragüés Roy (Escola Pompeu Fabra, Barcelona),
      Marcos Fernández Callero (Escola Misericòrdia, Canet de Mar) i
      Nil Bernet Treviño (Escola Pia de Balaguer, Balaguer)

Inici  

Nivell de 1r d'ESO del Cangur-SCM-2023

Per si pot ser d'interès, informació i convocatòria del projecte Estalmat, promoció 2023-2024

Primers premis
ex-aequo amb 150 punts (encert total)


      Roger Canals Marcos (Institut Nou de Vilafranca del Penedès, Vilafranca del Penedès) i
      Albert Farrús Anguita (Institut Leonardo da Vinci, Sant Cugat del Vallès)

Premi per al pòdium
amb 145 punts
    
Martí Bagés Blas (Institut Antoni de Martí i Franquès, Tarragona)

Premis de categoria A
amb 143,75 punts
    
Magí Solà Puig (Sec. d'Institut Les Margues, Calldetenes)
amb 140 punts
    
Joan Cardona Arcos (Institut Manuel de Cabanyes, Vilanova i la Geltrú)
amb 138,75 punts
     
Biel Arranz Muñoz (Claret, Barcelona)
amb 137,5 punts, ex aequo
      Guillem Subirats Gil (Institut Samuel Gili i Gaya, Lleida) i
      Pol Martínez Vázquez (La Salle Bonanova, Barcelona)
amb 136,25 punts
     
Adrià Hoyos Rius (Institut Nicolau Copèrnic, Terrassa)

Premis de categoria B
amb 136 punts
   
Lucas de Francisco Delso (Betània-Patmos, Barcelona)
ex aequo amb 135 punts
      Nil Ruano Blazquez (IPSI, Barcelona) i
      Aleix Barrios Carballo (Inst-Esc Art. Oriol Martorell, Barcelona)
amb 133,75 punts
    
Unai Garallar Mira (Sagrat Cor, El Vendrell)
ex aequo amb 132,5 punts
      Yihao Liu (Sant Lluís, Barcelona) i
      Pau Jordan Escaler (Institut Francesc Macià, Cornellà de Llobregat)


Inici  

Nivell de 2n d'ESO del Cangur-SCM-2023

Primer premi
amb 145 punts
    
Vahe Arsenyan (Sant Lluís, Barcelona)

Premis per al pòdium
amb 141,25 punts
    
Yile Liu (Sant Lluís, Barcelona)
amb 135 punts
    
Xavier Arimon Olivares (Institut Manolo Hugué, Caldes de Montbui)

Premis de categoria A
amb 128,25 punts
     
Teo Carbonell Nogales (John Talabot, Barcelona)
amb 126,5 punts
     
Pau Orriols Jiménez (John Talabot, Barcelona)  
amb 125 punts
    
Alex Viñeta Vilaseca (Viaró, Sant Cugat del Vallès)

amb 124,5 punts
     
Daniel Carpenter (Institut Escola Costa i Llobera, Barcelona)  
amb 122 punts
     Roger Vázquez Llebot
(El CLot, Barcelona)   
amb 120 punts ex aequo
      Lluc Sala Sisó (Institut Front Marítim, Barcelona) i
      Vlad Secara (Institut Vinyet, Sitges)

Premis de categoria B
amb 119,5 punts
     
Aleu Ballabriga Soteras (Apiària, Piera)
amb 117,5 punts, ex aequo   
      Gabriel Dominguez Meuleman (Sant Pau, Barcelona) i
      Josep Domènech Sànchez (Institut Front Marítim, Barcelona)
amb 117,25 punts
     
Biel Rodríguez Antequera (Institut Vila-seca, Vila-seca)
amb 116,25 punts
      Noel Vílchez Zazo (Institut Cendrassos, Figueres)  


Inici  

Nivell de 3r d'ESO del Cangur-SCM-2023

Primer premi
amb 142,25 punts
    
Ricardo Batanero Moranchel (Sant Antoni Maria Claret, Cornellà de Llobregat)

Premis per al pòdium
amb 135 punts
    
Tomás Griffiths Pérez (Frederic Mistral-Tècnic Eulàlia, Barcelona) 
amb 133,75 punts
    
Vera Morancho Bargas (Aula Escuela Europea, Barcelona)

Premis de categoria A
amb 130 punts
     
Guillem Vizcarro Sánchez del Valle (Institut Ernest Lluch, Barcelona)
amb 128,75 punts
     
Joana Ubach Quintana (Institut Nicolau Copèrnic, Terrassa)
amb 126 punts
     
Oriol Mangues Rubia (Institut Icària, Barcelona)
amb 124,75 punts
     
Anton Meneses Julià (Institut Teresa Pàmies, Barcelona)
amb 124,5 punts
      
Daniel Font Loures (Institut Samuel Gili i Gaya, Lleida)
amb 123,75 punts
     
Guillem Cortés Campillo (Casal dels Àngels, L'Hospitalet de Llobregat)

Premis de categoria B
amb 121,25 punts
    
Diego Singla Fernández (Abat Oliba Loreto, Barcelona)   
amb 121 punts
    
Clara Castelló Santacruz (IPSI, Barcelona)
amb 120,75 punts ex aequo
      Marc Castellà Rivero (Casp-Sagrat Cor de Jesús, Barcelona) i
      Roger Comellas Vilamala (Vedruna Berga Secundària, Berga)
amb 120 punts
     
Asis Bermudez Salvador (Institut Pere Alsius i Torrent, Banyoles)
amb 119,75 punts
     
Pau Carrillo Nadeu (Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès)


        
Inici    

Nivell de 4t d'ESO del Cangur-SCM-2023

Primer premi
amb 150 punts (encert complet)
    
Arnau Bulach Masgrau (Institut Joaquim Blume, Esplugues de Llobregat)   

Premis per al pòdium
amb 133,75 punts
    
Han Jin (St. Peter's School, Barcelona) 
amb 130 punts
    
Jaume Querol Redó (Institut Antoni de Martí i Franquès, Tarragona)   

Premis de categoria A
mb 128,75 punts
     
Mykhailo Roshchupkin (Institut Dolors Mallafrè i Ros, Vilanova i la Geltrú)   
amb 124,5 punts
     
Gabriel Mateo Prado Izquierdo (Institut Joan Brossa, Barcelona)   
amb 123,5 punts
     
Júlia Gómez Vallés (Santa Teresa de Jesús, Vilanova i la Geltrú)   
amb 121,25 punts exaequo
     
 Junkai Chen (Jesús Maria, Badalona) i
      Emil Fedorovsky (Institut Ramon Berenguer IV, Cambrils)
amb 117 punts
       
Diego Garrido Sánchez (Aula Escuela Europea, Barcelona)   

Premis de categoria B
aamb 113,75 punts exaequo
     
 David Ortiz Oteo (Jesús, Maria i Josep, Barcelona) i
      Zhenghao Lin (Asunción de Nuestra Señora, Barcelona)
amb 112,25 punts, ex aequo
      Marc Subirats Múria (Institut Cristòfol Despuig, Tortosa),
      Yi Shu Chen (Escola Pia de Mataró, Mataró) i
      Joan de Déu Claros Choque (Institut Severo Ochoa, Esplugues de Llobregat)
amb 111,75 punts
    
Maria Borrell Ferrero (Els Arcs, Barcelona)



Inici  

Nivell de 1r de batxillerat del Cangur-SCM-2023

Primer premi
amb 143,75 punts
    
Miquel Orpella Crusafon (Montserrat, Barcelona)

Premis per al pòdium
amb 137,5 punts
    
Jordi Ryhr Mateu (Joan Pelegrí, Barcelona)
amb 133,75 punts ex-aequo
      Arnau Pino Jacomet (Institut Montilivi, Girona),
      Gerard Capuz Francisco (Institut de Celrà, Celrà) i
      Iker Doñate Zornoza (La Salle Congrés, Barcelona)

Premis de categoria A
a
amb 130 punts
      
Sergi Márquez Hernández (Goar, Viladecans)
amb 118,75 punts
     
Roger Bernadó López (Ramar 2, Sabadell)
amb 117,5 punts
      
Rafael Simonsohn Husid (Aula Escuela Europea, Barcelona)
amb 117,25 punts
     
Carlos Medina Galvez (Institut Frederic Mompou, Sant Vicenç dels Horts)

Premis de categoria B
amb 115 punts ex-aequo
     Oriol Vergés Andorrà (Institut Santiago Sobrequés i Vidal, Girona) i
     Adrià Meda Cruz (Institut Ciutat de Balaguer, Balaguer)
amb 112,5 punts
     
Genís Sancho Sanchez (Institut Josefina Castellví i Piulachs, Viladecans)
ama 111,25 punts
     
Oriol Robert Haro (Institut Frederic Mompou, Sant Vicenç dels Horts)
amb 111 punts ex-aequo
     Alejandro Vivero Puga (Maristes Sants - les Corts, Barcelona) i
     Alvaro Jimenez Fernandez (Joan Pelegrí, Barcelona)


    Inici  

Nivell de 2n de batxillerat del Cangur-SCM-2023

Primer premi
amb 143,75 punts
     Roger Lidón Ardanuy (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)

Premis per al pòdium
amb 140 punts
     Ruben Carpenter (Aula Escuela Europea, Barcelona)

amb 135 punts
    
Jordi Ferré García (Aula Escuela Europea, Barcelona)

Premis de categoria A
amb 126 punts
     
Martí Roé Castillo (Institut Pere Calders, Cerdanyola del Vallès)
amb 116 punts
     
Eugeni Vasiliev Vovk (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)
amb 115 punts
      Daniel Moreno Romero (La Salle Congrés, Barcelona)

amb 113,25 punts
     
Xavier Díaz Austrich (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)
amb 107,75 punts
       
Joan Villalba Rull (Institut Jaume Vicens Vives, Girona)
amb 107 punts, ex aequo
     Pablo Vega Medrano (Institut Gabriel Ferrater i Soler, Reus) i
     Helena Folia Cots (Aula Escuela Europea, Barcelona)

Premis de categoria B
amb 103,5 punts
    
Nil Leg Bogunyà (Escola Pia de Terrassa, Terrassa)
amb 101,25 punts
   
Amal Dokkar el Hamoudi (Aula Escuela Europea, Barcelona)

amb 98 punts
   
Albert Domingo Gomis (Aula Escuela Europea, Barcelona)

amb 97,75 punts
    
Adriana Aguiló Martínez (Aula Escuela Europea, Barcelona)

amb 96,25 punts
    Joan Sanz Salvatella (Institut Joan d'Àustria, Barcelona)

 
      Inici  



  La Societat Catalana de Matemàtiques té establerta una distinció especial, que anomena el pin de plata, que es considera una distinció pròpia del nostre Cangur i que valora una actuació globalment molt destacada d'algunes de les persones que han concursat.
Després d'analitzar els resultats dels darrers anys de celebració del Cangur,  la comissió Cangur de la SCM ha decidit atorgar aquesta distinció a:

  • Adriana Aguiló Martínez, (Aula Escola Europea de Barcelona)
  • Alèxia Escudero Ribó (Escola d'Alins/Institut Morelló d'Esterri d'Aneu/Institut Hug Roger III, de Sort)
  • Jordi Ferré Garcia (Institut Eugeni Xammar de l'Ametlla del Vallès/Aula Escola Europea, de Barcelona)
  • Nil Leg Bogunyà (Escola Pia de Terrassa)

  • Roger Lidón Ardanuy (Escoles Minguella, de Badalona/ Institut Jaume Vicens Vives, de Girona)

  • Marti Roé Castillo (Institut Pere Calders, de Cerdanyola del Vallès)
(s'han indicat per ordre alfabètic amb la referència els centres en què han obtingut premi o menció en la prova Cangur)