Problemes
a l'esprint - equips d'alumnes de 3r i 4t d'ESO - 9 de febrer de 2011
Ja
s'ha celebrat una nova edició dels Problemes a l'esprint!
Han
participat 65 equips, de Catalunya, el País Valencià i les illes
Balears. Han enviat totes
les respostes correctes un total de 20 equips.
Des
de la comissió organitzadora agraïm la participació. Gràcies
a tothom pel temps que hi heu dedicat, als més de 1300 alumnes que heu
estat una
bona estona pensant com es farien els problemes i comentant resultats i
procediments amb companys i companyes i al
professorat que ha animat i impulsat
l'activitat.
Agraïm
també els missatges que ens diuen que heu passat una estona agradable
dedicant-vos a fer problemes,
encara que no hagueu
trobat la solució a tots els reptes. Aquest gust per les matemàtiques
(a través de la reoslució d eproblemes, com si no?) és l'objectiu de
l'activitat dels Problemes a l'esprint.
Els equips guanyadors de l'activitat, declarats ex
aequo, són els del centres
Col·legi Regina Carmeli, de
Rubí (Vallès Occidental)
i
Escola Joan Pelegrí, de
Barcelona (Barcelonès)
que van tenir encert ple, al primer intent, amb un temps de concurs
aproximat de 58 minuts.
Completen el pòdium, també ex aequo,
Institut Arquitecte Manuel
Raspall, de
Cardedeu (Vallès Oriental)
i
Aula Escola
Europea, de
Barcelona (Barcelonès)
que han
tingut encert ple, al primer intent, amb un temps de concurs aproximat
de 63 minuts.També han enviat les respostes correctes als dos reptes
suplementaris, fora de concurs.
|
|
|
També han encertat totes les
respostes amb menys d'una hora i mitja de temps de concurs els equips
següents, que
s'indiquen per ordre alfabètic de la població:
IES Bellaguarda
d'Altea (Marina Baixa) (*)
Institut Doctor Puigvert
de Barcelona (Barcelonès)
Institut les Corts de Barcelona (Barcelonès)
La
Salle de Girona (Gironès) (*)
Col·legi
Jardí de Granollers (Vallès Oriental)
Institut Samuel Gili i
Gaya de Lleida (Segrià) (*)
i Institut
Narcís Oller de Valls (Alt Camp)
La
llista d'equips que han enviat el formulari amb totes les respostes
correctes es completa amb els següents:
Institut de Deltebre
(Baix Ebre)
Institut el Pedró de l'Escala (Alt Empordà)
Institut Santa Eugènia de Girona (Gironès)
Institut Montserrat Miró i Vilà de Montcada (Vallès Occidental)
Institut Doménech i
Montaner de Reus (Baix Camp)
Escola l'Avet de Sant Celoni (Vallès Oriental) (*)
Institut
de Sant Quirze del Vallès (Vallès Occidental) (*)
Col·legi Claret,
de Valls (Alt Camp)
(*)
i Col·legi
Cor de Maria, de Valls
(Alt Camp) (*)
Els centres indicats amb (*) també
han enviat les respostes correctes als reptes suplementaris,
fora de concurs
|
|
La llista de centres participants es completa amb
els següents,
que s'indiquen també per ordre alfabètic del nom del municipi.
IES Sucro, Albalat de la
Ribera (Ribera Baixa)
Institut d'Argentona (El Maresme)
Col·legi Sant Salvador d'Artà (LLevant, Mallorca)
Escola Jesús Maria de Badalona (Barcelonès)
Institut Badalona VII de Badalona (Barcelonès)
Institut de Badia del Vallès (Vallès Occidental)
Col·legi Calassanç de Barcelona (Barcelonès)
CEPSA Oriol Martorell de Barcelona (Barcelonès)
Casa del Roure de Barcelona (Barcelonès)
Institut Francisco de Goya de Barcelona (Barcelonès)
Institut Montserrat de Barcelona (Barcelonès)
Sant Ignasi de Barcelona (Barcelonès)
St. Pauls School de Barcelona (Barcelonès)
col·legi Pare Manyanet de Barcelona (Barcelonès)
IES Violant de Casalduch de Benicàssim (La Plana Alta)
Madre Vedruna Sagrado Corazón de Castelló de la Plana (La Plana Alta)
Institut de Cassà de la Selva (Gironès)
Institut Alexandre Deulofeu de Figueres (Alt Empordà)
Institut Jaume Vicens Vives de Girona (Gironès)
Institut Celestí Bellera de Granollers (Vallès Oriental)
IES L´Arabí de L'Alfàs del Pi (Marina Baixa)
Institut Mare de Déu de la Candelera de L'Ametlla de Mar (Baix Ebre)
Institut de Llançà (Alt Empordà)
Institut Ramon Coll de Lloret de Mar (La Selva)
Escola Casals-Gràcia de Manlleu (Osona)
Institut Martí l'Humà de Montblanc (Conca de Barberà)
IES Gregori Maians d'Oliva (La Safor)
Institut Montsacopa d'Olot (La Garrotxa)
Institut Cristòfol Ferrer de Premià de Mar (El Maresme)
Institut LLuís Companys de Ripollet (Vallès Occidental)
Institut Sabadell de Sabadell (Vallès Occidental)
Institut Marta Mata de Salou (Tarragonès)
Institut Jaume I de Salou (Tarragonès)
SES de Salt (Gironès)
Fundació Llor de Sant Boi de Llobregat (Baix Llobregat)
Col·legi Sant Josep de Sant Feliu de Guíxols (Baix Empordà)
Institut Alba del Vallès de Sant Fost de Campsentelles
(Vallès Oriental)
Institut Can Jofresa de Terrassa (Vallès Occidental)
Escola El Cim de Terrassa (Vallès Occidental)
Institut Torre Roja de Viladecans (Baix Llobregat)
Institut Dolors Mallafrè i Ros de Vilanova i la Geltrú (Garraf)
Col·legi Ntra. Sra. de la Consolació de Vinaròs (Baix Maestrat))
Alguns
centres han presentat dos equips i tenint en compte això el total
d'equips participants ha estat de 65, que han indicat un total de 1321
participants, que corresponen a 23 comarques de les terres on la gent
diu "Bon dia!".
|
Accés
als enunciats
Respostes
als problemes plantejats
- 16
- 405
- No
- 232
- 87
- 76
- 1
- 1440
- 7
- 750
Reptes fora de concurs
Accés al
primer:
resposta: 0
Accés al
segon:
resposta: 49/5
- Ben
aviat aquí trobareu un document .pdf amb els enunciats, les dades de
participació i les
respostes comentades a tots els problemes.
|
|